Konference ''Mazpulki Latvijas simtgadei'' Latvijas Zemkopības ministrijā

Sestdien, 2018. gada 17. februārī, Rīgā, Latvijas Zemkopības ministrijā, norisinājās biedrības “Latvijas Mazpulki” konference “Mazpulki Latvijas simtagdei”. Uz konferenci tika aicināti mazpulcēni ar vadītājiem un viesi, lai kopīgi runātu par uzņēmējdarbību, novada domju un mazpulku sadarbību. Šī konference bija noslēguma pasākums projektam “Jaunie novada saimnieki”, kura ietvaros notika 8 diskusijas 8 Latvijas novados lēmumu pieņēmējiem kopā ar mazpulcēniem, uzņēmējiem un ekspertiem. Konferencē kopumā piedalījās aptuveni 250 dalībnieki no visas Latvijas. 

Konferenci atklāja Mazpulku padomes priekšsēdētāja Randa Ķeņģe kopā ar mazpulcēniem. Viņi prezentēja galvenos rezultātus, ko guvuši pēc diskusijām novadu domēs. Īsi pēc tam sekoja paneļdiskusija “Sava novada saimnieki”, kurā piedalījās Latvijas Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis, Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Safranovičs, Mazpulku padomes priekšsēdētājas vietniece un Saldus pagasta pārvaldes vadītāja Ilze Kļava, un Latvijas Jaunatnes padomes viceprezidents Mārtiņš Šteins. Diskusijas laikā Mārtiņš Šteins pastāstīja par Izglītības un zinātnes ministrijas pētījumu "Latvijas jauniešu iesaiste uzņēmējdarbībā", 2016.  Galvenās atziņas no pētījuma:
 Jauniešiem jāmācās kā pārvarēt bailes no kļūdīšanās un biznesa neveiksmēm, jo bailes neveicina iesaistīšanos uzņēmējdarbībā. 
 Jauniešiem ir nepilnīgas iespējas apgūt uzņēmējdarbību vispārējās izglītības ietvaros, un trūkst secīga pārejas posma uz “pieaugušo uzņēmējdarbību”. 
 Uzņēmīguma prasmes attīstīšana ir nozīmīga jau no pamatskolas līmeņa. 
Paneļdiskusiju vadīja žurnālists Dīvs Reiznieks. 

Konferences ietvaros mazpulcēni devās pie uzņēmējiem Rīgā, lai dzirdētu šo uzņēmēju veiksmes stāstus, runātu par sava biznesa attīstīšanas procesu, iedvesmotu jauniešus uzdrīkstēties, kā arī parunātu par grūtībām ceļā uz savu uzņēmumu. Jaunieši kopā ar Latvijas Mazpulku brīvprātīgajiem viesojās tādos uzņēmumos kā Cafe „Spiikiizi”, konditoreja “arbOOz”, SIA “Latvijas Tekstils” un veikals “Lavandas bode”, Zaļā studija “Pienene”, „Ze Donats”, kafejnīca „Tims Mints”, zīmols „Mizo” somas, SIA„Sveču darbnīca” un „Taureņi”, kafeinīca/ veikals " Emīls Gustavs" šokolāde, SIA "Power Paintball Latvia" Andrejsalas Peintbola un Lāzertag Parks, veikals "One Wolf". 

Kamēr jaunieši izzināja dažādu uzņēmumu vēsturi un dzirdēja pieredzes stāstus, tikmēr viesiem un mazpulku vadītājiem bija iespēja dzirdēt par Latvijas Mazpulku 2018. gada pasākumu plānu, prioritārajiem projektiem un simtgadei veltītajiem darbiem. Savas sadarbības iespējas mazpulcēniem prezentēja Latvijas meža īpašnieku biedrības izpilddirektors Mārtiņš Ailts un Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle. Pēc prezentācijām vadītāji un viesi varēja izvēlēties sev interesējošākās tēmas, par kurām parunāt atsevišķās diskusijās kopā ar prioritāro projektu virzītājiem.

Konferences noslēgumā mazpulcēni prezentēja atziņas un foto no savām vizītēm pie Rīgas uzņēmējiem. Katrai grupai bija citādas atziņas, taču gandrīz visās prezentācijās bija dzirdamas līdzīgas iezīmes par to, kas vajadzīgs, lai kļūtu par uzņēmēju. Dažas no tām – uzdrīkstēšanās, idejas, kreativitāte, izturība, iedvesma un gribasspēks. Pēc tam sekoja projekta “60 elementi Tavā kabatā” dalībnieku apbalvošana, kā arī Latvijas Mazpulku filmas prezentācija.