No 16. līdz 20. augustam Latvijas Mazpulku administrācija un mazpulku vadītāji devās pieredzes braucienā uz Somiju, lai satiktos ar Somijas 4H, jaunatnes darbiniekiem, skolu darbiniekiem un citiem jaunatnes darbā strādājošajiem. 5 dienās Mazpulku pārstāvji smēlās idejas un iedvesmojās no Somijas kolēģiem.
Brauciena laikā mēs iepazināmies ar Somijas 4H galvaspilsētas vadītāju, kura mums pastāstīja vairāk par Somijas 4H struktūru, kas nedaudz atšķiras no tā, ko mēs praktizējam Latvijā. Somijā mazpulcēni tiek sadalīti trīs līmeņos. Pirmajā līmenī darbojas bērni un jaunieši, kuri apgūst dažādus rokdarbus un prasmes, otrajā līmenī jaunieši apgūst kādu konkrētu prasmi vai amatu un pēc tam organizācija sniedz iespēju izmantot savas prasmes, nopelnot savus pirmos ienākumus. Piemēram, ja Tu esi apgūsti kinoloģijas pamatus, ar organizācijas palīdzību Tu atradīsi suņu īpašniekus, kuri meklē kādu, kas izvedīs pastaigā viņu suni. Līdz ar to jaunieši apgūst pirmās prasmes strādājot kā algoti darbinieki. Trešajā līmenī jauniešiem tiek sniegta iespēja izmēģināt savas prasmes veidojot biznesu. Piemēram, ja jaunietim interesē fotografēšana, organizācija viņam palīdzēs sakārtot juridisko pusi, lai jaunietis varētu uzsākt savu biznesu fotogrāfijā. Organizācija arī palīdzēs atrast potenciālos klientus.
Mazpulku vadītājiem iepatikās arī dzīvnieku mīļošanas fermu ideja, ko praktizē Somijas kolēģi. Organziācija, lai jauniešiem būtu iespēja komunicēt ar dabu un dzīvniekiem, ir izveidojusi vairākas fermas, kur pa vasaru dzīvo dzīvnieki. Jaunieši dodas uz fermām, kur norisinās nometnes. Nometņu laikā viņiem ir iespēja iepazīt dabu, rūpējoties par dzīvniekiem.
Lai vairāk izprastu Somijas 4H darbu, tika apciemoti arī Loimaa un Turku reģionu 4h klubi un Loimaa jauniešu centrs, jauniešu teātris, kuri pastāstīja par savu pieredzi darbā ar jauniešiem, iemācīja mums jaunas metodes jaunatnes darbam un sniedza iespēju tās arī izmēģināt.
Pieredzi Latvijas Mazpulku pārstāvji smēlās arī Keskuskoulu, kas ir pamatskola Loimaa. Šī skola patīkami pārsteidza ar savu interaktivitāti. Skolā ir izveidota īpaša klase, kura ir paredzēta darbam grupās. Klasē ir izbūvēta īpaša skaņu izolējoša sistēma, kas ļauj skolēniem strādāt grupās tā, ka viņus netraucē blakus esošā grupa. Klase ir uzbūvēta, lai tajā ietilptu vairākas darba grupas un katrai grupai ir savādāks interjers – vieniem ir iespēja strādāt sēžot pufos, citiem ir iespēja sēdēt krēslos, kuri ir paredzēti, lai skolēns varētu domājot kustēties, nebojājot krēslu. Klasē ir pieejami arī vairāki televizori, planšetdatori, daudz kontaktu datoriem, lai darba laikā varētu izmantot tehnoloģijas.
Lai kārtīgāk iepazītu Somijas izglītības sistēmu, organizācijas pārstāvji apmeklēja arī Loimas Evanģēlisko Tautas augstskolu un bērnu aprūpes centru. Šādā skolā tiek palīdzēts iebraucējiem Somijā apgūt Somu valodu, Somijas tradīcijas, lai iekļautos valstī un uzsāktu dzīvi Somijā. Mums bija iespēja apmeklēt arī LOIMAAN KOTIPESÄ, kas ir kā ģimene bērniem un jauniešiem, kuriem nav iespējas dzīvot kopā ar viņu vecākiem. Šeit dzīvojošajiem tiek nodrošinātas visas nepieciešamās vajadzības – siltums, ēdiens, drēbes, telefoni un pats galvenais, saprotoši un mīloši darbinieki, kuri ir kā viņu ģimene.
Šis brauciens Latvijas Mazpulkiem sniedza nenovērtējami daudz jaunu iedeju un iedvesmas, lai mūsu organizācija turpinātu augt un attīstīties un sniegt visu nepieciešamo, lai mēs varētu nodrošināt kvalitatīvas neformālās izglītības iespējas. Paldies mūsu Somu draugiem, kuri uzņēma mūs un pats svarīgākais, sniedza šo iespēju paskatīties uz to, kā strādā neformālā izglītība ārpus Latvijas.
Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2021.-2023. gadam finansējuma ietvaros.
Projekts ir finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Erasmus+” atbalstu, kuru Somijā administrē SOMIJAS NACIONĀLĀS IZGLĪTĪBAS PĀRVALDE.