Biedrība “Latvijas Mazpulki” īsteno Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) projektu “Solis izaugsmei”. Tuvākā mēneša laikā mēs publicēsim konkursā “Izaugsmes stāsts Latvijai” iesūtītos stāstus. Tie ir stāsti no visas Latvijas par vietām, cilvēkiem, tradīcijām un daudz ko citu, kas gadu laikā ir audzis, mainījies, attīstījies, parādot, ka Latvija ir lieliska vieta gan izaugsmei, gan pēctecībai!
1919. gadā, Latvijas Brīvības cīņu laikā, Jaunalūksnes pagasta Bejā notika Babeckas (Bejas) kauja, kurā piedalījās somu karavīri no pulka “Ziemeļu zēni”, ko vadīja pulkvedis Hans Kalma. Šajā kaujā gāja bojā 10 somu karavīri. Astoņi no viņiem (precīzas ziņas gan ir par septiņiem) ir apglabāti Somu karavīru Brāļu kapos Bejā, bet divi – Somijā. Jaunākajam somu karavīram bija tikai 15 gadu.
Tradicionāli Babeckas kaujas gadadienā Bejā notiek atceres pasākumi, ko apmeklē viesi no Somijas vēstniecības, Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Brāļu kapu komitejas, Alūksnes novada pašvaldības pārstāvji, izglītības un kultūras iestāžu darbinieki, vietējie iedzīvotāji un Tamperes Seudu Neatkarības cīņu tradīciju asociācijas biedri no Somijas.
Tam, lai piemiņas vieta vienmēr tiktu uzturēta labā kārtībā, regulāri kopta un labiekārtota, savu atbalstu sniedz Tamperes Seudu Neatkarības cīņu tradīciju asociācija no Somijas. Ar Bejas pamatskolas darbinieku, vietējo iedzīvotāju un somu palīdzību ir tikusi uzstādīta plāksne un krusts kritušo piemiņai, vairākkārt nomainīta un atjaunota sēta. 2009. gadā somu ģenerālmajors Kalervo Sipi Neatkarības cīņu tradīciju asociācijas vārdā pasniedza Bejas pamatskolai Somijas valsts goda zīmi Zilo krustu, pasakoties par ieguldījumu kritušo karavīru piemiņas saglabāšanā.
Katru mācību gadu Bejas pamatskolas 8. klases skolēniem ir uzticēts pienākums šos kapus apkopt, bet Lāčplēša dienā mēs visi pulcējamies pie skolas, aizdedzinām lāpas un svecītes, un dziedot dodamies uz Somu karavīru Brāļu kapiem, lai pieminētu un atcerētos bojā gājušos karavīrus, kas palīdzēja nosargāt mūsu zemi.
Nākamajos 5-10 gados es pati labprāt iesaistītos ikgadējo talku rīkošanā, lai šī vieta vienmēr būtu sakopta. Aicinātu cilvēkus palīgā atjaunot krustu un sētas krāsu, varbūt pat pagādātu jaunu krustu. Gar taciņas malām varētu sastādīt dzīvības kociņus. Turpinātu rīkot nozīmīgus pasākumus, piemēram, Lāčplēša dienas lāpu gājienu, kaujas gadadienas atceri u.c., lai šī vieta nekad netiktu aizmirsta un nezaudētu savu nozīmi. Izveidotu interesantu prezentāciju par Bejas Somu karavīru Brāļu kapiem, ko rādītu jauniešiem un bērniem, kas mācās Bejas pamatskolā un citās Alūksnes novada skolās, lai skolēni zinātu par šo nozīmīgo vietu Alūksnes novadā un spētu novērtēt to, ka jauni, spēcīgi karavīri no Somijas bija gatavi ziedot savu dzīvību, aizstāvot Latvijas valsti un Latvijas tautu.
196. Bejas mazpulks Elizabete Baldiņa