Biedrība “Latvijas Mazpulki” īsteno Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) projektu “Solis izaugsmei”. Tuvākā mēneša laikā mēs publicēsim konkursā “Izaugsmes stāsts Latvijai” iesūtītos stāstus. Tie ir stāsti no visas Latvijas par vietām, cilvēkiem, tradīcijām un daudz ko citu, kas gadu laikā ir audzis, mainījies, attīstījies, parādot, ka Latvija ir lieliska vieta gan izaugsmei, gan pēctecībai!
Ventspils novada Puzes pagasta “Būdniekos” atrodas z/s “Rozītes”, kas pieder Sanitai Rozenbergai. “Rozītes” dibinātas 2004. gada 13. oktobrī, un to galvenais saimniekošanas virziens ir augļkopība.
Par saimniecību gādā Rozenbergu ģimene: Sanita Rozenberga un vīrs Sandis Rozenbergs ar saviem palīgiem – meitu Kristu un dēlu Reini. Krista ir bijusi mazpulcēns 808. Puzes mazpulkā, bet tagad jau ir absolvējusi Latvijas Universitāti, iegūstot bakalaura grādu analītiskajā ekonomikā, un Ventspils augstskolu, iegūstot maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. Savukārt Reinis vēl apmeklē Puzes pamatskolas pirmsskolas grupiņu, un droši vien arī kļūs par kārtīgu mazpulcēnu, jo jau tagad palīdz vecākiem darbos.
2003. gadā Rozenbergu ģimene kopā ar draugiem devās ceļojumā uz Šveici, nakšņojot teltīs. Kādu naktī ceļiniekiem atļāva uzcelt teltis ābeļdārzā. Vasaras vidū tur esot bijis tik skaisti, ka ģimene nolēmusi arī ķerties pie darba un kopt augļukokus!
2005. gadā viņi 3 ha platībā iestādīja 3600 ābelītes no dažādām šķirnēm, un tā augļkopība kļuva par saimniekošanas galveno virzienu. 2006. gadā tika apstādīti vēl 4 ha ar šķirnes ‘Auksis’ ābelītēm. Pirmo ražu varēja ievākt tikai ceturtajā gada pēc ābeļu iestādīšanas, un tā bija kādas 5–6 tonnas. Pirmajos darbības gadus ābolus uzglabāja garāžā “Būdniekos”, kas pa ziemu pārtapa pagrabā.
Pirmie 4 – 5 darba gadi nebija viegli, jo ģimenes locekļi nebija mācījušies ne par augļkopību, ne lauksaimniecību. Par laimi, palīdzēja augļkopības konsultante Ligita Rezgale un citi zinoši cilvēki.
Nestandarta ābolus saimniecība atdod vietējiem medniekiem, bet daļu pārstrādā sulā, kombinējot dažādas šķirnes, lai iegūtu pēc iespējas saldāku un gardāku sulu. Sulas iegūšanai šobrīd tiek pirkts pakalpojums Talsu uzņēmumā SIA “Ice Berry”, bet tas sadārdzina gala produkta pašizmaksu.
Papildu ienākumus Rozenbergi gūst, apsaimniekojot 65 ha lauksaimniecības zemes un ražojot primāro lopbarību. Nelielu ieņēmumu daļu sastāda arī grāmatvedības ārpakalpojumi, jo saimniece Sanita Rozenberga ir bilancspējīga grāmatvede.
2020. gads ir bijis saimniecībā līdz šim ražīgākais.
Pateicoties saimnieku čaklumam, saimniecība ir piedzīvojusi ievērojamu izaugsmi:
- Saimnieki ieguvuši pieredzi augļkopībā.
- Mērķtiecīgas attīstības rezultātā šogad dārzu platība ir sasniegusi 7 ha ar 8400 ābelītēm.
- “Rozītēs” augušie āboli jau 10 gadus ceļo uz Ventspils, Ventspils novada un Talsu novada mācību iestādēm, kurās tiek īstenota programma “Piens un augļi skolai”.
- Ābolu raža nonāk veikalos gan tuvākajos pagastos, gan Ventspilī, Talsos un Rīgā, kā arī vairumtirdzniecības bāzēs, Ventspils un Liepājas tirgū.
- 2009. gadā ābolu uzglabāšanai ziemā pielāgoja telpas “Ķuķos”. Telpu platība nu bija pietiekami liela, taču āboli ātri savīta un bojājās.
- 2011. gadā tika realizēts Eiropas projekts un iegādāti gaisa dzesētāji, kas nodrošina vienmērīgu 2–4 grādu temperatūru ābolu uzglabāšanas telpā.
- 2020. gadā ražas apjomi sasniedza 140 tonnas deserta un sulas ābolu.
Ir skaidrs, ka saimnieki neapstāsies pie sasniegtā un turpinās attīstīt savu saimniecību, un mani ieteikumi tālākajai attīstībai būtu:
- Ne vien izaudzēt, bet arī pārstrādāt nestandarta ābolus pašu spēkiem. Varētu īstenot projektu, lai iegūtu iekārtas sulu ceha izveidei. Tā būtu iespēja mazināt sulas pašizmaksu, kā arī piedāvāt sulu ceha pakalpojumus citiem klientiem, jo Puzes pagastā šis pakalpojums pagaidām nav pieejams.
- Iestādīt bumbieres un pīlādžus, lai paplašinātu piedāvāto augļu klāstu
- Daudzveidot augļu pārstrādi, piemēram, vārot ābolu ievārījumu, gatavojot žāvētus ābolus un ābolu čipsus.
- Tā kā “Būdniekos” ir ne tikai ābeļu dārzs, bet arī ļoti skaista, labi iekopta lauku sēta ar pirti un gleznainu dīķi, tā būtu laba vieta lauku tūrisma attīstīšanai. Noteikti būtu cilvēki, kas vēlētos baudīt ābeļdārza skaistumu tāpat kā reiz Rozenbergi Šveicē!
- Iesaistīt dārza darbos mazpulcēnus un citus jauniešus dārza darbos, lai veicinātu viņu vēlmi nodarboties ar augļkopību.
Lelde Kraule, 808. Puzes mazpulks
Projektu “Solis izaugsmei!” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.