13. maijā biedrība “Latvijas Mazpulki” projekta “Dodiet ceļu! Jaunieši!” ietvaros organizēja jauniešu projektu rakstīšanas hakatonu “Ceļa zīmes līdzdalībai”. Hakatona laikā jaunieši meklēja risinājumus jauniešu līdzdalības stiprināšanā Latvijā un rakstīja savus projektus, kurus vēlas īstenot. Lai dalībniekiem izdotos sasniegt labus rezultātus, visa pasākuma laikā jauniešiem tika piedāvāta pieredzējušu mentoru palīdzība.
20 jauniešu komandām tika sniegta iespēja īstenot savas iniciatīvas un sacensties par galveno balvu – pieredzes braucienu uz Norvēģiju. Vasarā jauniešu komandām un viņu mentoriem bija iespēja pilnveidoties un gūt motivāciju vienas dienas seminārā “Ceļa zīmes līdzdalībai”, kas notika Siguldā un Staļģenē. 5 mēnešu laikā savas iniciatīvas īstenoja un biedrības “Latvijas Mazpulki” projektu sistēmā atskaites iesniedza 9 komandas. Kopā jauniešu iniciatīvas bija ļoti dažādas, sākot ar apkārtnes labiekārtošanu un beidzot ar pasākumiem un festivāliem. Vērtēšanas komisija atzinīgi novērtēja jauniešu spējas realizēt savas ieceres un vēlmes, spējot atrast tam finansējumu. Ceļu, lai iegūtu finansējumu, jaunieši bija izvēlējušies dažādu – daži devās pie pašvaldības, uzrunāt vietējos novada uzņēmumus, daži meklēja iespēju rakstīt projektus, piemēram, izmantojot iespēju, ko sniedz Latvijas Jaunatnes padome Eiropas Jaunatnes gada ietvaros.
Konkurence starp pirmajām vietām bija ļoti sīva, un uzvarētājs pārspēja otrās vietas ieguvējus tikai par 2,5 punktiem. Galveno balvu – pieredzes apmaiņas braucienu uz Norvēģiju, ieguva komandas, kuras ierindojās pirmajās trīs vietās – Carnikavas pamatskolas komanda ar jauniešu iniciatīvu “MCBC (Minecraft building championship)” , Dricānu jauniešu centra komanda “Kukuži” ar iniciatīvu sarunu festiņš “GenZ[ī]” un Siguldas novada JIC “Mērķis” ar iniciatīvu “IN TOUCH WITH S!AM”.
Pirmās vietas ieguvēji projekta ietvaros izveidoja Minecraft turnīru. Projekta īstenotāji savu ideju pamatoja ar to, ka jaunieši mūsdienās pavada daudz laika internetā bejēdzīgi skatoties sociālos tīklus, kas samazina jauniešu radošumu. Minecraft turnīri attīsta radošumu un 3 dimensionālo domāšanu, kā arī ir saistoša brīvā laika pavadīšana mūsdienu jauniešu vidū. Organizējot turnīru, paši organizatori attīstīja savas programmēšanas spējas, spēju paveikt iesākto līdz galam, iemācījušies piesaistīt finansējumu savām idejām, guvuši pozitīvu, vērtīgu pieredzi un ir gatavi aktīvi piedalīties sabiedrības ikdienas dzīvē nākotnē. Turnīra ietvaros, jaunieši veidoja zvejnieku laivas 3D vidē, kuras vēlāk tika izdrukātas ar 3D printeri. Konkursa darbus ir iesējams aplūkot Carnikavas Novadpētniecības centrā.
Otrās vietas ieguvēji projekta ietvaros izveidoja sarunu festivālu “GenZ[ī]”. Dricānu jauniešu centra “Kukuži” aktīvistu mērķis bija organizēt sarunu festivālu, lai veicinātu lauku jauniešu iniciatīvu, mērķus, komunikācijas prasmes un zināšanas. Projekta ietvaros vairāk nekā piecdesmit jaunieši no Rēzeknes novada, kuri ir ģeogrāfiskajiem un ekonomiskajiem šķēršļiem pakļauta grupa, sarunu festiņā “GenZ[ī]” guva iespēju satikties ar Dionu Liepiņu un Felipi Gabrielu, kur no viņiem smēlās iedvesmu un degsmi tiekties pēc saviem sapņiem un mērķiem.
Trešās vietas ieguvēji izveidoja projektu “IN TOUCH WITH S!AM”. Vien ap 34% Latvijas jauniešu iesaistās brīvprātīgajā darbā. Projekta mērķis bija popularizēt brīvprātīgo darbu Siguldas novada jauniešu vidū un senioru sociālo problēmu, īpaši vientulības, mazināšana. Projekta ietvaros jaunieši devās uz sociālās aprūpes namiem, lai komunicētu ar senioriem, kopā pavadītu laiku spēlējot spēles un veicinātu dažādu paaudžu komunikāciju.
Pēc pieredzes apmaiņas pasākuma “Latvijas Mazpulki” organizēs komandu tikšanos Latvijā, lai Carnikavas jauniešu komanda varētu dalīties ar pieredzi, ko ieguvusi Norvēģijā.
Projektu finansiāli atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina. Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas granta apjoms 105 000 eiro. Projekta mērķis ir stiprināt demokrātijas kultūru Latvijā, integrējot Norvēģijas pieredzi, attīstot jauniešu spējas ietekmēt lēmums savos reģionos un vietējo pašvaldību spēju iesaistīt jauniešus pilsoniskajā līdzdalībā.
Latvijā šo finansējumu administrē Aktīvo iedzīvotāju fonds. Aktīvo iedzīvotāju fonds ir Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu programma, kas Latvijā tiek īstenota no 2020. līdz 2024. gadam ar mērķi stiprināt pilsonisko sabiedrību un iedzīvotāju līdzdalību un vairot mazaizsargāto iedzīvotāju grupu spējas.