Ar lielu prieku varam paziņot, ka oktobrī uzsākām projekta “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas mazpulkos” īstenošanu. Projekta mērķis ir īstenot dažādus iekļaušanās pasākumus Ukrainas civiliedzīvotājiem, lai uzlabotu to izpratni par Latvijas kultūru, vērtībām un likumiem, sekmējot viņu sadarbību ar Latvijas sabiedrību un iekļaušanos tajā. Projekta aktivitātes norisinās Alūksnes, Salaspils, Saldus, Kuldīgas un Dienvidkurzemes novados.
17.novembrī, Kuldīgas novada Kabiles pagasta Ukraiņu izmitināšanas centrā norisinājās pirmais kopīgais pasākums. Ukraiņu ģimenēm bija iespēja tikties ar kvalificētu juristu, kopīgi apzinot Latvijas likumdošanu un saņemot individuālas jurista konsultācijas, uzzināt vairāk par Latvijas vēsturi, kultūru un faktiem. Projekta aktivitātēs piedalījās vairākas ukraiņu ģimenes ar bērniem, kopīgi tika apgūta latviešu valoda, darbojoties radošajās darbnīcās, kurās tika gatavotas sveces Latvijas karoga krāsās un svinēta Latvijas dzimšanas diena. Jurists pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, atbildēja uz jautājumiem par dzīvokļu īres iespējām, par pensiju sistēmu un kuras valsts pensiju varēs saņemt Ukrainas civiliedzīvotāji. Tāpat jurists atbildēja uz jautājumiem par to, vai ir kaut kādas iezīmes tam, ka visiem ukraiņiem ar laiku būs jākārto latviešu valodas eksāmens, kādas iespējas Ukrainas iedzīvotājiem ir saņemt psihologa atbalstu Latvijā. Vai ukraiņiem ir iespēja saņemt kredītu, piemēram, dzīvoklim? Vai nerezidents var nopirkt dzīvokli Latvijā, pēc tam to izīrēt un ik pa laikam atbraukt un padzīvot un tad atkal braukt prom. Salīdzinājām ko Latvijas un Ukrainas valsts izpratnē nozīmē “bērns, kurš atstāts bez uzraudzības”. Kopumā projekta aktivitātēs piedalījās 30 ukraiņu, kuri ieguva brīnišķīgu pieredzi, socializējoties, saliedējoties un integrējoties Latvijā.
17.novembrī aktivitāte norisinājās arī kādā interesantā vietā – Kolotilovkā, kas ir īpaša vieta, jo pieder ukrainim, kurš jau daudz gadu dzīvo Latvijā un ir radījis šo neierasto vietu. Pašas vietas apskate jau vien ir liels piedzīvojums, taču grupa pulcējās uz Valsts svētku svinēšanu. Sākumā dalībnieki iepazinās, noskaidroja, no kuras vietas ir ieradušies, izspēlēja dažādas saliedēšanās spēles. Pēc tam pasākuma vadītāja iepazīstināja dalībniekus ar Latvijas valsts vēsturi, neatkarības atgūšanu un 18.novembra nozīmi Latvijas iedzīvotāju dzīvē. Kopīgi izpētīja karoga un ģērboņa vēsturi, pārtulkoja himnu uz ukraiņu valodu un vakara noslēgumā iemācījās Latvijas himnu no galvas. Pēc tam vēstures tēmas tika nomainītas uz nodarbību emocionālā stāvokļa uzlabošanai un viss pasākums noslēgts ar svētku kūku.
18. novembrī Alūksnē norisinājās Latvijas valsts dzimšanas dienas svinības kopā ukraiņu jauniešiem, kurā organizatori Ukrainas iedzīvotājus iepazīstināja ar latviešu tautas svinību tradīcijām, tautas tērpu, kokli kā tautas mūzikas instrumentu, kopīgo sadziedāšanos, mūzikāliem priekšnesumiem. Pasākuma dalībnieki tika cienāti ar ukraiņu kafejnīcā ,,Citra” gatavotajiem pīrādziņiem ar dažādiem zaļumu pildījumiem un smalkmaizītēm ar ķiršu pildījumu. Valsts svētku ietvaros projekta dalībnieki piedalījās arī pasākumā Alūksnes pilī, kur bija tikšanās ar ukraiņu tautas viesiem no Rankas, lai pārspriestu iespējamo sadarbību projekta ietvaros.
Šis projekts veicina jaunas socializēšanos, sapratni un kultūras pārnesi, kā arī identitātes uzturēšanu. Tas ir solis uz priekšu, kas mums ļauj savā starpā iepazīties, rada svinēšanas un kopības sajūtu!
Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.