Nedēļas nogalē pēc Valsts svētkiem Saldus novada mazpulki aicināja Saldū un Brocēnos dzīvojošās ukraiņu ģimenes uz Sabiedrības Integrācijas fonda atbalstītā projekta “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas mazpulkos” pasākumiem.
Uz nodarbībām mājīgajās mācību centra “BUTS” telpās pulcējās 16 ģimeņu pārstāvji vecumā “no 4 līdz 74 gadiem” – mammas, tēti, vecmāmiņas, vectētiņi, bērni un jaunieši. Viņi visi jau saraduši ar dzīvi Latvijā un labprāt atsaucās mentores Kristīnes Lieldaudzietes aicinājumam piedalīties kursos. Kristīne pazīst šos cilvēkus no pirmās dienas, kad viņi ieradās Saldū. Viņa palīdzēja ukraiņu ģimenēm atrast dzīvesvietas, meklēja darbu, rūpējās par bērnu iekārtošanu bērnudārzos un skolās. Tāpēc ukraiņi viņai uzticas un ir gatavi mācīties latviešu valodu, latviešu tradīcijas un iepazīties ar mūsu valsts vērtībām.
Kursu sākumā Jaunlutriņu mazpulka vadītāja, pasākumu koordinatore Ilze Kļava izstāstīja galveno informāciju par projekta īstenotājiem – Latvijas Mazpulkiem, un iepazīstināja ukraiņus ar organizācijas starptautisko nosaukumu “4H”, kas tiek lietots 90 valstīs pasaulē. Bija interesanti vārdus “galva, rokas, sirds un veselība” iemācīties trīs valodās – angļu, latviešu un ukraiņu.
Kursu “Latviešu valoda caur praktisku darbošanos” vadīja Kalnsētas pamatskolas mazpulka vadītāja Iveta Strikasa. Ukraiņiem vislabāk patika savas latvju spēka zīmes zīmēšana, izmantojot dzimšanas datus. Tad katram bija iespēja no pērlītēm izveidot savu spēka zīmi kā sarkanbaltsarkanu paliknīti.
Topošā Saldus mazpulka vadītāja Ieva Kalniņa kopā ar Druvas vidusskolas skolotāju Maiju Kubiškinu vadīja nodarbības par tēmu “Līdzdalība vietējās kopienas aktivitātēs”.
Lai aktivizētu bērnu un jauniešu dalību, katras aktivitātes noslēgumā bija konkurss ar pamatjautājumiem no Latvijas vēstures, ģeogrāfijas un kultūras, par ko varēja nopelnīt kādu kārumu – Saldū ražotās konfektītes.
Sestdienas pēcpusdienā, kaut arī mazliet novēloti, kursu dalībnieki svinēja Latvijas valsts 105.dzimšanas dienu. Svētku mielastā tika piedāvāts latviešu nacionālais ēdiens – pelēkie zirņi ar saceptu gaļiņu un sīpoliem. Jāatzīst, ka atsauksmes bija dažādas – kādam ļoti garšoja, bet kādam ļoti negaršoja. Taču par saldo ēdienu visi bija priecīgi – Druvas saldējuma jaunums “Medus kūka” bija patīkams pārsteigums visiem – gan latviešiem, gan ukraiņiem.
Pie ukraiņiem Saldū viesojās arī jurists Juris. Juridiskajās konsultācijās projekta mērķa grupa interesējās par to, kā notiek ārvalstīs izsniegtās apliecības maiņa. Vai autovadītāja eksāmenu var kārtot krievu valodā? Pārrunājām par to, vai ukraiņi drīkst ceļot un uzturēties Šengenas valstīs bez vīzas? Jurists atbildēja uz jautājumiem, kā pārdot automašīnu, kas iegādāta Ukrainā, vai nekustamā īpašuma iegāde ir kā pamats pārcelties uz dzīvi Latvijā vai pārcelšanās uz citu ES valsti atceļ nodzīvoto laiku Latvijā. Visaktuālākie jautājumi ir par pensiju sistēmu Latvijā un to, kā uzsākt saimniecisko darbību.
Vairākas ģimenes uzdeva konkrētus jautājumus par savu situāciju, un Juris sniedza padomu, kā vislabāk rīkoties konkrētajā situācijā.
Projekts decembrī turpināsies ar mazu ekskursiju pa Saldus novadu un īpaši interesantām un gardām nodarbībām Ziemassvētku noskaņā.
Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.