Uzsākot projektu, “Uzzini, iepazīsti, iesaisties!”, “Latvijas Mazpulki” iepazīstina ukraiņu ģimenes ar Vasaras saulgriežu senajām un mūsdienu tradīcijām Latvijā.
Kuldīgas un Saldus novadā tika izzināta pirts nozīme latviešu kultūrā, pirts rituālu dažādība, Vasaras saulgriežu tradīcijas, tai skaitā katras zālītes nozīme un izmantošanas iespējas. Dalībnieki piedalījās lekcijā, kurā tika stāstīts, kā latvieši vēsturiski izmantoja un joprojām izmanto augus, kuru vākšana ir svarīga tieši saulgriežos.
Praktiska darbošanās bija pirts skrubja gatavošanas meistarklasē, sejas maskas gatavošanas meistarklasē un augu paklāja pīšanas meistarklasē no pļavā lasītiem augiem. Tika baudīti latviešu tradicionālie ēdieni – Jāņu siers, pīrāgi, dabīgs govs piens un citi ēdieni, paralēli apgūstot latviešu valodu.
Svētku dalībnieki kopīgi gāja pirtī profesionālu pirtnieku uzraudzībā, paralēli apgūstot pirts rituālu nozīmi.
Liepājā Vasaras saulgriežus atzīmēja, dziedot un ejot kopīgās rotaļās kopā ar Liepājas Bērnu un jaunatnes centra folkloras kopu ”Ķocis’’. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja arī iepazīties Kurzemes reģionam raksturīgajiem tautas tērpiem. Tika darināti vainagi un skaisti Jāņu zāļu pušķi no apkārtnes pļavās vāktajiem ziediem. Visi klātesošie iesaistījās diskusijā, par to, cik latviešiem īpaši ir Līgo svētki un kādas ir rotāšanās tradīcijas.
Pēc jautrajiem dančiem un rotaļām, sanākušie Jāņu bērni sēdās pie Saulgriežu tematikā klāta galda, kur varēja nobaudīt Jāņu sieru un citus Līgo svētku gardumus.
Alūksnes mazpulks sākumā svētkiem gatavojās Alūksnes BJC vasaras aktivitātē “Paņem dabu aiz rokas!” Strautiņos. Šobrīd gan latvieši, gan ukraiņi zina, cik īpaša ir latviešiem maģiskā gada īsākā nakts. Aktivitātē tika piedomāts, kā rotāties pašiem un izpušķot sētu svētkos.
Tika gatavoti Jāņu vainagi, siets Jāņu siers, ceptas vafeles, virtuļi kopā ar ukraiņu pavārīti Ludmilu Kovaļovu, kā arī apgleznoti māla trauciņi svētku dāvanām.
Pēc tam mazpulcēni kopā ar ukraiņu ģimenēm viesojās Strautiņos “Senpilī” pie kultūrvēsturnieka Jāņa Poļa ģimenes ugunskura. Latviešu senās tradīcijas mācījās gan paši mazpulcēni, gan Ukrainas civiliedzīvotāj. Kopā visi sumināja savus 3 Jāņus. Tika izdziedātas Līgo dziesmas un iets rotaļās.
Līvbērzes pagasta estrādē piedaloties folkloras kopai “Džerelo”, kas izdziedāja tradicionālās ukraiņu dziesmas, latviešu noskaņu ieskandināja Līvbērzes jauniešu deju kolektīvs “Spīgaņi”, kas palīdzēja ukraiņiem iemācīties latviskos deju soļus. Vakara gaitā kaimiņzemes pārstāvjus iepazīstināja gan ar latviešu tradīcijām, tautas tērpiem, Līgo svētku rašanās vēsturi, Līgo dienas nozīmi, Jāņu dienas tradīcijām un ēdieniem. Pasākuma laikā noritēja divas meistarklases – siera siešana un vainagu pīšana.
Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļā “Sēļu sēta” pulcējās gan ukraiņu iedzīvotāji, gan vietējā kopiena.“Sēļu sēta”, kas ir iecienīts Jēkabpils pilsētas viesu tūrisma apskates objekts, atpūtas vieta un atbilstoša vieta latviešu tradīciju izzināšanai, dalībnieki iepazina arī ekspozīciju par sēļu zemnieku dzīvi 19. gs.
Pasākums piedāvāja iespēju iepazīt latviešu kultūru un tradīcijas, kā arī piedalīties praktiskajā nodarbībā, kas ir saistīta ar Vasaras saulgriežiem, iepazīstot Jāņu tradīcijas, mielastu un Jāņuzāles.
Pasākumā noritēja meistarklase “Augu dabas spēks” un latviešu tradīciju izzināšana, dalībnieki mielojās ar Līgo svētku tradicionālo cienastu. Tika pārrunātas latviešu vasaras saulgriežu sagaidīšanas tradīcijas un līdzīgais un atšķirīgais svētku svinēšanā Ukrainā – Ivan Kupala, ko atzīmējot jūlijā.
Zāļu smarža, meistarklases, rituāli, latviešu tradīciju piekopšana un draudzīga kopā būšana veicināja ukraiņu integrēšanos, latviešu valodas apguvi un Latvijas kultūras un vēstures izzināšanu.
Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.