Kas jums nāk prātā, kad dzirdat vārdu savienojumu “saliedēšanās aktivitātes”?
Iespējams, lielai daļai cilvēku tas asociējas ar komandu spēlēm, bet mūsu projektā “Uzzini, iepazīsti, iesaisties! ukraiņi un latvieši saliedējās vairāku tikšanās reižu garumā, jo kopīgi īstenoja kādu savu iniciatīvu.
Jelgavas, Alūksnes un Saldus novads izvēlējās ēst gatavošanu un viesmīlību kā galveno savas iniciatīvas vadmotīvu, piedaloties akcijā “Mājas kafejnīcu dienas”.
Viktora Ķirpa Ates muzejā “Vidzemes lauku sētā” ikgadējo “Pļaujas svētku Ottesmuižā” laikā Alūsknes novada ukraiņu saimnieces piedāvāja savas tautas nacionālos ēdienus – boršču, plovu, vareņikus, pīrādziņus un kūkas ar dažādu pildījumu. Latvieši varēja baudīt ukraiņu virtuves gardumus, bet ukraiņi piedzīvot Vidzemes lauku sētas darbu darīšanu, dziedāšanu, dancošanu un andelēšanos.
Jelgavas novada Līvbērzē “Emu Home” saimniecībā norisinājās pasākums “Latviešu virtuve”, kurā Līvberzes mazpulcēni kopā ar ukraiņu ģimenēm pagatavoja kopā latviešu un ukraiņu nacionālos ēdienus un dienas noslēgumā atalgoja sevi, apciemojot emu putnus.
Saldus novadā vietējās kopienas un Ukrainas civiliedzīvotāju pasākumu ietvaros, divās dienās piedalījās kafejnīcas komanda, kas sastāvēja no 9 Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri veidoja ēdienkarti, plānoja pasākumu, gatavoja Ukrainas nacionālos ēdienus, apkalpoja kafejnīcas viesus, kā arī dziedāja ukraiņu dziesmas. Kopumā kafejnīcu “Ukraiņu stūrītis” vai “Український куточок” apmeklēja 150 viesi.
Kafejnīcas laikā bija iespēja ne tikai latviešiem iepazīt Ukrainas nacionālo virtuvi, bet arī nofotografēties saulespuķu dekorētajā fotostūrītī, gleznot saulespuķes, kā arī iegādāties no Ukrainas atvestos īpašos suvenīrus.
Mājas kafejnīcu komandām, Ukrainas tautiešiem, pasākums bija īpaši emocionāls, jo viņi ne tikai saņēma lieliskas atsauksmes par burvīgo ēdienu, bet arī atbalsta vārdus, apskāvienus un atzinīgu novērtēšanu. Tas veicina šeit iebraukušo ukraiņu identitātes stiprināšanu, kas ir svarīgākais katrai tautai, lai arī kurā vietā viņi atrastos.
Kuldīgas un Jēkabpils novads izvēlējās pārtikas audzēšanu kā galveno savas iniciatīvas vadmotīvu.
Lai Ukrainas civiliedzīvotāji veidotu ciešāku saikni ar Latviju un Kuldīgas un Jēkabpils novada iedzīvotājiem, izprastu vietējās kopienas aktivitātes, apgūtu latviešu valodu darot, projektā “Uzzini, iepazīsti, iesaisties!” tika veicināta abu kultūru kopīgs, pazīstams un svarīgs pasākums – kopienas dārza ierīkošana.
Kuldīgā vairāk kā mēneša garumā gan latvieši, gan ukraiņi veidoja augstās termo dobes, stādīja, ravēja un rūpējās par dārza auglības rezultātu. Ikvienam dalībniekam bija patiesa interese par dārza veidošanu, kura raža tika ikvienam. Dārzā tika audzēti kartupeļi, kāposti, kabači, bietes un citi dārzeņi. Tāpat projekta aktivitātes ietvaros tika organizēta meistardarbnīca “Cementa podu izgatavošana dārzam”, kurā katrs dalībnieks izgatavoja dārza podu no cementa un otrreiz pārstrādājamiem audumiem – tajos dalībnieki kopienas dārzā stādīja sev vēlamos augus.
Tā kā Jēkabpilī dzīvojošie ukraiņi ikdienā savā brīvajā laikā ciemojas ukraiņu biedrībā “Javir” un Vidusdaugavas NVO centra struktūrvienībā Dienas centrā “Kopā būt”, Dienas centrs “Kopā būt” ukraiņiem ir kļuvis par drošu tikšanos vietu. Dienas centrs tika izvēlētas par ideālu vietu, kur radīt kopienas dārzu. Ukrainas civiliedzīvotāji ar latviešiem augusta mēnesī iestādīja tējas, garšaugus un ziedus no vietējā veikala “Sedumi”, ko ikdienā arī paši varēs lietot, iesākoties aukstajai rudens sezonai. Izauga arī pa kādam gurķim un mazajam tomātiņam.
Pasākuma papildus pievienotā vērtība ir kopīgu vērtību veicināšana abām kultūrām – gan latviešiem, gan ukraiņiem pašu stādīts dārzs ir ļoti liela vērtība. Un vērtības vieno cilvēkus!
Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem